• Wiadomości

        •  

          REWALIDACJA

          Co to jest rewalidacja i zajęcia rewalidacyjne?

          Zajęcia rewalidacyjne są zajęciami o charakterze terapeutycznym, usprawniającym, doskonalącym, korygującym, korekcyjno-kompensacyjnym oraz stymulującym. Zajęcia te wynikają z kształcenia specjalnego, a więc dziecko może z nich korzystać posiadając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przedszkolu/szkole ogólnodostępnej lub integracyjnej uczeń otrzymuje 2h zajęć tygodniowo, które trwają (w zależności od wieku dziecka) od 15 do 60 minut. Głównym celem zajęć rewalidacyjnych jest zapewnienie dziecku osiągnięcia jak najlepszego poziomu funkcjonowania psychicznego i fizycznego.

          Dla kogo zajęcia rewalidacyjne?

          Zajęcia rewalidacyjne przeznaczone są dla dzieci (przedszkolnych) oraz uczniów (szkolnych) posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.  

          Zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej a zajęcia rewalidacyjne

          W szkole ogólnodostępnej uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenie specjalnego oprócz możliwości korzystania z 2 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych może dodatkowo brać udział w zajęciach organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          Z zajęć rewalidacyjnych mogą korzystać tylko uczniowie niepełnosprawni posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, natomiast z zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą korzystać wszyscy uczniowie, którzy potrzebują takiej pomocy, w tym uczniowie niepełnosprawni.


          Zajęcia specjalistyczne a zajęcia rewalidacyjne

          Zajęcia specjalistyczne to zajęcia wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, do których zaliczamy:

          • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
          • zajęcia logopedyczne,
          • zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne,
          • inne zajęcia o charakterze terapeutycznym.

          Zajęcia specjalistyczne trwają 45 minut (zajęcia rewalidacyjne 60 minut) i mogą z nich korzystać wszyscy uczniowie potrzebujący tego typu pomocy, a nie tylko Ci, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak jest to w przypadku rewalidacji. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego musi mieć zapewnione zajęcia rewalidacyjne, ale dodatkowo może także brać udział w zajęciach z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a więc także w zajęciach specjalistycznych.

           

          Justyna Brelak

           

          NOWE TECHNOLOGIE W DOMU

          Wcale nie tak stare przysłowie przypomina nam, że Wisły kijem nie zawrócisz. Koniec i kropka. Od ponad pięćdziesięciu lat na świecie, a od trzydziestu w Polsce, żyjemy w społeczeństwie cyfrowym, które coraz bardziej zagarnia naszą analogową dotychczas przestrzeń. I pomimo tego, że socjolodzy i pedagodzy przypominają, że podział świata na online i offline należy odłożyć do lamusa, nie można zaprzeczyć, że udział tego drugiego dość mocno się skurczył.

          Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z poradnikiem "Nowe technologie w domu", który ma zwrócić uwagę na ważność relacji osobistych w świecie zdominowanym przez nowe technologie.

           

           

          Link do poradnika:

          https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf

          Psycholog szkolny - Agata Mochocka

          Pedagog specjalny - Justyna Brelak

          Pedagog szkolny - Agnieszka Janaszek

          Drodzy Uczniowie!

          Przypominamy, że w sytuacji trudnej zawsze możecie się zwrócić się o pomoc do swoich bliskich (rodziców, rodzeństwa, dziadków), jak i kadry pedagogicznej naszej szkoły. Wsparcie uruchomiło dla Was także Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Utworzono dla Was całodobowy i darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania i Czat Internetowy.

          Dziecięcy Telefon Zaufania: 800 12 12 12

          Więcej informacji na temat zakresu i możliwości wsparcia znajdziecie na stronie: https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/

           

          Szanowny Rodzicu!

          W okresie pandemii, my i nasze dzieci, spędzamy szczególnie dużo czasu w Internecie. Możemy znaleźć tam wiele ciekawych materiałów, które przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia. Z jego pomocą wykonujemy naszą pracę, uczymy się, robimy zakupy, nawiązujemy kontakty z innymi osobami, podejmujemy współpracę z instytucjami, itp. Niestety, w Internecie czyha na nas również wiele niebezpieczeństw, na które musimy uważać. Szczególnie ważne jest to, by chronić nasze dzieci. Dlatego też zachęcamy Państwa do zapoznania się czy też przypomnienia sobie treści poradnika polecanego przez Rzecznika Praw Dziecka pt. „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”.   https://brpd.gov.pl/ksiazki-informatory-poradniki/

          Ten i inne  poradniki znajdą Państwo bezpośrednio na stronie Akademii NASK pod adresem https://akademia.nask.pl/publikacje/

          Poza tym wiele interesujących treści związanych z użytkowaniem Internetu znajdą Państwo także na stronie internetowej https://www.saferinternet.pl. Zakładka, którą w szczególności polecamy to „Materiały edukacyjne”, a w niej działy:

          • Materiały multimedialne (zawierający materiały filmowe projektów w ramach Safer Internet)

          • Poradniki i broszury (dział ten, zawiera poradniki i broszury przygotowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet)

          • Podcasty i audiobooki. Podcast Polskiego Centrum Safer Internet „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online” to seria rozmów poruszających tematykę z zakresu: szkodliwych treści w Internecie i ich wpływu na rozwój psychospołeczny dzieci, zjawiska sekstingu i związanych z nim konsekwencji, problemu nadużywania Internetu i jego wszechobecności w życiu codziennym dzieci, zjawiska cyberprzemocy i agresji online czy też obszaru gier wideo dla dzieci.

          Osobami odnoszącymi się do ww. treści są przedstawiciele, eksperci Państwowego Instytutu Badawczego NASK i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 


           

          Emocje - Psycholog Paul Ekman w latach 70 zidentyfikował sześć podstawowych emocji – radość, smutek, wstręt, strach, złość i zaskoczenie. Emocje te towarzyszką nam każdego dnia; wpływają na nasze zachowania, wybory, działania i spostrzeżenia. Nie pojawiają się bez przyczyny – są zawsze odpowiedzią na bodziec. >> Czytaj więcej...

          Samoakceptacja to stan, w którym czujemy się dobrze z sobą samym. Szanujemy i doceniamy swój wygląd, stan posiadania, zachowanie, osiągnięcia itp. To stan wewnętrznej równowagi, spokoju, spełnienia, pozwolenia sobie na bycie sobą i uwolnienie się od ciągłej presji, aby być kimś innym. Kimś, kim wydaje nam się, że powinniśmy być. To naturalna pewność siebie i przekonanie, że zasługujemy w życiu na wszystko co najlepsze. Samoakceptacja jest ściśle związania z poczuciem własnej wartości. Terapeuta Nathaniel Branden w książce „6 filarów poczucia własnej wartości” wskazuje kilka zależności które warto rozważyć :

          1. Jeśli jesteś z czegoś w sobie niezadowolony i wiesz, że nigdy się z tym nie pogodzisz - zaakceptuj swoją niezgodę na to.

          2. Uważaj na to, co mówisz do siebie w myślach.

          3. Myśl i mów o sobie z szacunkiem.

          4. Zgodnie z zasadą, że samoakceptacja to decyzja o byciu swoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, zdecyduj:

          •  czego możesz robić więcej,

          • czego możesz zacząć robić mniej,

          • co możesz zacząć robić,

          • co możesz przestać robić,

          • co możesz robić inaczej,

          ​​​​​​Zachęcamy do zapoznania się z mini wykładem Nicka Vujicica australijskiego mówcy motywacyjnego, który urodził się z rzadką chorobą znaną jako Zespół Tetra-Amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji, wiary i akceptacji

           

           

           

           

           

           

           

          zdjęcie, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nick_Vujicic

           

           LINK: https://www.youtube.com/watch?v=Kuu5BowF73M&ab_channel=MacMarek

          Agata Mochocka

          Agnieszka Janaszek

           

           

          Szanowni Rodzice,

          Drodzy Uczniowie,

          Po raz kolejny znaleźliśmy się w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. Żyjemy w ciągłym stresie, martwimy się o najbliższych. Ograniczamy kontakty z innymi, pracujemy, uczymy się zdalnie.W związku z powyższym pojawiają się problemy, z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. W tym szczególnym czasie będziemy dla Was publikować różne materiały (propozycje filmów, artykułów, książek, zabaw, itp.), które będzie można wykorzystać, by lepiej poradzić sobie z pojawiającymi się trudnościami. Propozycje dostępne będą w zakładce Pedagog/Psycholog szkolny. Przypominamy, że pozostajemy do Waszej dyspozycji. Możecie liczyć na nasze wsparcie i pomoc. W razie jakichkolwiek problemów, pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny (41 307 20 57) lub mailowy (przez e-dziennik, pocztę elektroniczną).

           


          Szanowni Rodzice

          Dzieci w okresie dojrzewania często mają wiele problemów, z którymi nie mogą sobie same poradzić. Bywa tak, że z pozoru błahe sprawy, dla młodego człowieka urastają do miary ogromnego problemu. Najczęściej wystarczy, że rodzic obserwując dziecko, zauważy problem i poprzez szczerą, otwartą rozmowę z nastolatkiem pomoże mu w trudnych chwilach. Czasami jednak jest tak, że rodzic, podejmując liczne próby, nie widzi  poprawy nastroju czy zachowania swojego dziecka i wtedy potrzebne są dodatkowe działania.

          Przypominamy, iż zawsze mogą Państwo liczyć na wsparcie ze strony szkoły – u wychowawcy, pedagoga szkolnego bądź innego nauczyciela.

          Zamieszczamy także poniżej wykaz kilku instytucji i placówek udzielających pomocy,

          do których mogą się Państwo zwrócić w sytuacjach trudnych.

          Wykaz wybranych instytucji i placówe udzielających pomocy w sytuacjach trudnych

          1.  Telefon Zaufania w Sprawach Kryzysowych

              czynny w soboty i niedziele od 16.00 do 19.00

               tel. 41/345-50-59

          2.  Telefon Zaufania w Sprawach Rodzinnych

               czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00

               tel. 41/368-18-74

          3.  Telefon Zaufania ds. Rodziny

                tel. 41/366-10-52

                195 13 (bezpłatny z telefonu stacjonarnego)

          4.  Centrum Interwencji Kryzysowej „Caritas”

               Kielce ul. Urzędnicza 7b,

               tel. 41/366-48-47

          5.  Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii przy Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji, Kielce

               tel. 41/ 367-67-88,

          6.  Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”,

               Kielce, ul. Karczówkowska 36,

               tel. 41/ 345-56-65

          7.  Ogólnopolski antynarkotykowy telefon zaufania

               801 199 990

               Czynny codziennie  w godz. 16.00-21.00 

          Zakres zadań Pedagoga Szkolnego

          Pedagog pracuje według oddzielnego zakresu czynności określonego przez Dyrektora Szkoły i realizuje zadania opiekuńczo - wychowawcze określone w planie pracy Szkoły.

          Pedagog szkolny opracowuje na każdy rok szkolny ramowy plan pracy, zatwierdzany przez Dyrektora.

          Do zakresu działań pedagoga szkolnego należy w szczególności:

          •   rozpoznawanie warunków rodzinnych, zdrowotnych, materialnych i psychofizycznych uczniów,

          •   organizowanie i udzielanie indywidualnej oraz zespołowej pomocy potrzebującym uczniom,

          •   prowadzenie spraw z zakresu pomocy materialnej dla uczniów,

          •   kierowanie uczniów na badania specjalistyczne,

          •   inspirowanie oraz przeprowadzanie działań o charakterze profilaktycznym i resocjalizacyjnym,

          •   udzielanie rodzicom porad ułatwiających rozwiązywanie przez nich trudności w wychowywaniu własnych dzieci,

          •   udzielanie pomocy wychowawcom i pozostałym nauczycielom w ich pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze,

          •   udzielanie pomocy uczniom w zakresie dalszej drogi kształcenia,

          •   organizowanie konsultacji z psychologiem współpracującym ze szkołą.

           

          Informacje ważne dla rodziców 

          • Rodzice, którzy zamierzają ubiegać się o bezpłatne dożywianie dla dziecka uczącego się w naszej szkole, powinni w pierwszym tygodniu września zgłosić się do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
          • Rodzice uczniów posiadających odpowiednie opinie lub orzeczenia wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną lub zaświadczenie lekarskie mogą ubiegać się o dostosowanie formy  i warunków egzaminu ósmoklasisty do potrzeb dziecka (szczegółowe informacje na ten temat udzielane są na wywiadówkach szkolnych oraz przez pedagoga). Z dostosowania warunków i formy egzaminu ósmoklasisty mają prawo korzystać w szczególności:
          • uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej (wskazującej na dysleksję, dysgrafię, dysortografię czy dyskalkulię) wydanej nie wcześniej niż po ukończeniu klasy III szkoły podstawowej
          • uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
          • uczniowi chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza
          • uczniowie objęci w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną
          • W przypadku, kiedy obydwoje rodzice planują wyjazd za granicę lub drugi rodzic pozostający w kraju nie może sprawować opieki nad dzieckiem,  rodzice  mają obowiązek dostarczenia do szkoły pisemnej informacji zawierającej wskazanie, kto podczas ich nieobecności  będzie pełnił funkcję opiekuńczo - wychowawczą wobec ucznia.

           Agnieszka Janaszek – pedagog szkolny