• Samorząd Uczniowski

• Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach

Samorząd uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu i wpływ na jej funkcjonowanie. Jego głównym celem jest wpajanie uczniom demokratycznych norm współżycia i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły. Wszelkie działania i podejmowane wysiłki miały na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego, próbę zagospodarowania uczniom wolnego czasu i zrobienia czegoś dla innych. Dlatego też tak ważna jest aktywność członków Samorządu Uczniowskiego i taką działalność najlepiej widać, patrząc na to, co udaje się realizować. Działalność Samorządu Uczniowskiego może być lekcją demokracji, samorządności i stanowić jedną z najważniejszych spraw w procesie wychowania w szkole. W szkole działa samorząd uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły (art. 55 Ustawy o Systemie Oświaty). Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego niejednokrotnie kształtują nawyki efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie. Liczenie się z potrzebami innych, gotowość wzajemnej pomocy (wielokrotny udział w różnorodnych akcjach charytatywnych), tolerancja, równouprawnienie (wybory do władz Samorządu Uczniowskiego są zawsze zgodne z zasadami demokracji więc są wolne, równe, tajne), podporządkowanie się interesom zbiorowym, a także rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej - to jedne w wielu cech jakimi charakteryzują się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

W wyniku przeprowadzonych wyborów powołano Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2022/2023 w składzie:

przewodnicząca SU                        zastępca przewodniczącej SU

Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom,

gratulujemy wygranej i życzymy sukcesów

w pracach Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023

Robert Puchała