• Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...
          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...

          • Ciszą cmentarną, z dala od życia, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju – Elżbieta Daniszewska “Zaduszki” (fragment).

            Zbliżają się dni, podczas których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii.

            Uczniowie klas II wraz z wychowawcami zwrócili uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności. Aby uczcić pamięć i wyrazić szacunek dla życia i dokonań zmarłych, młodzi patrioci odwiedzili daleszycki cmentarz parafialny i zapalili znicze na grobach.

            Z ciekawością, pełni zadumy i refleksji uczniowie wpatrywali się w groby i próbowali odczytywać zatarte nazwiska tych, którzy polegli dla naszej Ojczyzny, jak i na miejsca, gdzie symbolicznie pochowani są nieznani żołnierze…  

            Wychowawcy klas II

            Elżbieta Fortuńska

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            Nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Dzień Edukacji Narodowej okazją do podziękowań dla naszych nauczycieli…
          • Dzień Edukacji Narodowej okazją do podziękowań dla naszych nauczycieli…

          • Trzynastego października 2022 roku świętowaliśmy rocznicę ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w dniu 14 października 1773 roku Dnia Edukacji Narodowej – święta polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego.

            Uczniowie, pod okiem nauczycieli, przygotowali akademię okolicznościową, w trakcie której w lekko humorystyczny sposób przedstawili trud pracy pedagogów. Oddali w ten sposób szacunek i okazali wdzięczność swoim wychowawcom za trud codziennej pracy. Po akademii przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia gronu pedagogicznemu. Pan dyrektor, na zakończenie uroczystości, złożył pracownikom życzenia z okazji ich święta oraz wręczył Nagrody Dyrektora.

            Ta uroczysta chwila stała się okazją do refleksji na temat trudu pracy nauczycielskiej oraz wyrażenia podziękowań przez uczniów. Niech zawsze, drogie koleżanki i koledzy, cieszycie się szacunkiem swych podopiecznych, a praca sprawia Wam radość.

            Małgorzata Kułaga

            Marzena Cedro

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Konkur Plastyczny pt.: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI”
          • Konkur Plastyczny pt.: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI”

          • Szkoła Podstawowa im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach serdecznie zaprasza uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym pt: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI”

            Konkurs skierowany jest do uczniów klas I- VIII szkoły podstawowej.

             Celem konkursu jest:

            • zapoznanie dzieci z Prawami Dziecka,
            • rozwijanie szacunku do drugiego człowieka niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy narodowości,
            • uczenie korzystania ze swoich praw jednocześnie szanowanie praw innych ludzi,
            • rozwijanie uzdolnień plastycznych i wymiana doświadczeń.

             Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kategoria I – uczniowie klas I – III

            Kategoria II – uczniowie klas IV –VIII

            W każdej kategorii wiekowej zostaną przyznane 3 nagrody i wyróżnienia.

            Format pracy: A-3 Technika dowolna: malarstwo, rysunek, wycinanka, wydzieranka i inne z wyłączeniem materiałów sypkich oraz plasteliny i modeliny.

            Każda praca musi mieć na odwrocie przyklejoną metryczkę (imię i nazwisko ucznia, wiek i klasa). Termin składania prac do 30 listopada 2022 r. klasy I-III do pani Anety Gołuchowskiej, klasy IV-VIII do pani Agnieszki Michaleckiej.

            Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się do końca grudnia 2022 r.

            . Organizator konkursu Agnieszka Michalecka, Aneta Gołuchowska

        • CodeWeek 2022
          • CodeWeek 2022

          •  

            Europejski Tydzień Kodowania

             

             

            Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyły się w dniach od 10 do 23 października 2022 r. W naszej szkole przebiegały pod hasłem: „Kody, kratki i kolory – programowanie w ruchu” - klasy I – III,  „Myślę logicznie, tworzę, zapamiętuję... JA – KODUJĘ” - klasy IV – VIII. Nauczyciele wszystkich przedmiotów wraz ze swoimi wychowankami na lekcjach kodowali i programowali. W klasach edukacji wczesnoszkolnej było to głównie kodowanie na macie edukacyjnej, szyfrowanie i zabawy w zakodowane obrazki, dyktanda graficzne oraz programowanie w ruchu na sali gimnastycznej i szkolnych korytarzach. Podczas zabawy korzystali z pomocy edukacyjnych zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. W klasach starszych elementy kodowania były włączone w różne przedmioty. Uczniowie bawili się grami planszowymi i nie tylko… Rozkodowywali prace według podanej instrukcji, odszukiwali ukryte hasło w kodach QR. Kodowali zapisy nutowe i matematyczne. Na lekcjach informatyki było programowanie w Scratchu, Pythonie i Pixbloksie. Chociaż Code Week dobiegł końca, uczniowie naszej szkoły nie kończą przygody z kodowaniem.

            Zwieńczeniem całej akcji było zdobycie certyfikatu dla szkoły.

            Szkolni koordynatorzy:

            Agnieszka Baran

            Elżbieta Foruńska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Prezentacji podsumowującej Tydzień Kodowania.

            Nasza szkoła wzięła udział w  konkursie  „1000 pierwszych organizatorów inicjatyw CodeWeek2022”, którego organizatorem był NASK - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie. 
            Otrzymaliśmy zestaw gier CodyRoby pomocnych w nauce kodowania. ZSP w Daleszycach otrzymało za udział w CodeWeeku specjalny certyfikat.

        • III Powiatowy Jesienny Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce
          • III Powiatowy Jesienny Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce

          • 11 października br. drużyna naszej szkoły wzięła udział w III Powiatowym Jesiennym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Turniej odbył się w Sukowie i wzięło w nim udział 6 drużyn ze szkół podstawowych w: Mójczy, Sukowie, Niestachowie, Borkowie, Woli Jachowej i Daleszycach. Po bardzo dobrym początku i wysokich zwycięstwach grupowych i półfinałowych, niestety w finale musieliśmy uznać wyższość szkoły z Mójczy, zajmując II miejsce.

            Wyniki naszej drużyny:

            Daleszyce-Suków 7-0;

            Daleszyce-Niestachów 3-0;

            Daleszyce-Borków 13-0;

            finał Mójcza – Daleszyce 2-1.

            Oto zawodnicy, którzy reprezentowali naszą szkołę:

            1. Kobryń Filip 8a
            2. Krzyżanowski Mikołaj 8a
            3. Dębiec Marcel 8b
            4. Powałek Michał 8b
            5. Kozub Nikodem 8c
            6. Mucha Kuba 8c
            7. Duda Miłosz 8c
            8. Pawlik Michał 7a
            9. Łukawski Michał 6a
            10. Szlufik Dario 6b
            11. Łukawski Kamil 6c

            Opiekunem był Cezary Ruszkowski

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Szkoła Żywej Pamięci
          • Szkoła Żywej Pamięci

          • Kolejny raz wzięliśmy udział w projekcie „Szkoła Żywej Historii”. Wyjazd na zieloną szkołę 20 września 2022 roku rozpoczęliśmy spotkaniem z wyjątkowym gościem synem „Alusia” - Wojciechem Kołodziejem, który opowiedział nam o grupie „Wybranieckich” Mariana Sołtysiaka. Wieczorem wspólnie przygotowaliśmy kolację, na którą były naleśniki, pancake i pizza.

            21 września udaliśmy się na strzelnicę. Spędziliśmy tam czas na nauce strzelania z broni.  Najlepsza okazała się Marysia Wojciechowska. Po powrocie do ośrodka mieliśmy zajęcia z pierwszej pomocy.

            22 września zwiedzaliśmy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, odwiedziliśmy również aleję partyzancką, która znajduje się przy klasztorze w Wąchocku. Wieczorem odbyliśmy szkolenie z survivalu. Uczyliśmy się jak rozpalić ognisko przy pomocy krzesiwa. Później piekliśmy kiełbaski i jabłka.

            23 września posprzątaliśmy ośrodek i pożegnaliśmy się z organizatorami. Zakończyła się pierwsza część projektu.

            30 września pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przy okazji odwiedziliśmy również Cmentarz Powązkowski.

            7 października wybraliśmy się po raz kolejny do Widełek na Festiwal Żywej Pamięci. Nasi uczniowie przedstawili tam swoje projekty autorskie nawiązujące do programu zielonej szkoły (prezentacje multimedialne przygotowali Paweł Ozga, Igor Michalski, Maria Kłosowicz, plakaty: Sofi Kozłowska, Maria Wojciechowska, Izabela Gemzik). Odbył się również konkurs wiedzy historycznej( I miejsce –poziom podstawowy- zajął Igor Michalski, a I miejsce – poziom rozszerzony- zajęły Izabela Gemzik, Amelia Kozłowska, Kornelia Kozłowska) i konkurs piosenki patriotycznej i powstańczej, który wygrali nasi harcerze (Paulina Gregulska, Julian Piątek, Miłosz Duda, Maja Raczyńska). Młodzież miała również w czasie festiwalu możliwość postrzelać z łuku, pomachać szabelką, obejrzeć pokaz musztry, czy fechtunku. Nikt nie wrócił również głody. Zostaliśmy poczęstowani dwiema wspaniałymi zupami i każdy mógł samodzielnie upiec sobie kiełbaskę. W ten sposób zakończyła się tegoroczna przygoda ze „Szkołą Żywej Historii”.

            Koordynator projektu

            Agnieszka Michalecka

            Opiekunowie

            Małgorzata Kułaga

            Justyna Brelak

            Aneta Oszczepalska

            Ewa Stępień

            Joanna Pala

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Mali Asystenci Detektywa Pozytywki
          • Mali Asystenci Detektywa Pozytywki

          • W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w klasie II a zrealizowano w dniach 10 – 13 października 2022 r. projekt czytelniczy pt. „Mali asystenci detektywa Pozytywki”. Wydarzenie miało zachęcić uczniów do aktywnej przygody z książką. Założeniem projektu było kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

            W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z postacią Grzegorza Kasdepke, wysłuchały wybranych opowiadań z książki pt. „Detektyw Pozytywka”, a następnie rozwiązywały zadania związane z tekstami w formie łamigłówek, zagadek, ćwiczeń w pisaniu i czytaniu, krzyżówek, wykreślanek, ćwiczeń interaktywnych. Zaprojektowali własną skarpetkę oraz stworzyli biuro agencji detektywistycznej detektywa Pozytywki „Różowe Okulary” w formie plakatu. Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Zajęcia sprawiły im wiele przyjemności, wyzwoliły twórcze działanie i zachęciły do sięgania po książkę jako niewyczerpane źródło radości i wiedzy. Realizacja projektu była również doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego w sytuacjach zadaniowych i zabawowych. Tego typu spotkania to świetny sposób na szerzenie czytelnictwa wśród dzieci.

            Elżbieta Fortuńska

            wychowawca klasy II a

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Apel Organizacyjno - Porządkowy - 30.09.2022 r.
          • Apel Organizacyjno - Porządkowy - 30.09.2022 r.

          • 30 września 2022 r. w hali sportowej naszej szkoły odbył się pierwszy w bieżącym roku szkolnym apel organizacyjno-porządkowy dla uczniów klas IV-VIII.

            Spotkaniu przewodniczył pan dyrektor Maciej Mądzik. Przypomniał i omówił on ważne kwestie związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem w szkole, m.in.:

            • zasady bezpiecznego poruszanie się po korytarzach szkoły w czasie przerw międzylekcyjnych;
            • obowiązek noszenie obuwia zmiennego, trzymanie butów w workach;
            • konieczność dbanie o porządek i czystość w szkole, prawidłowe zachowanie w toaletach szkolnych;
            • zakaz opuszczać szkoły przez uczniów czekających na lekcje bądź autobus na świetlicy szkolnej oraz w czasie przerw międzylekcyjnych;
            • zasady kulturalnego zachowywania się wobec wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły oraz wobec koleżanek i kolegów.

            Pan dyrektor podkreślił również istotną rolę dobrej komunikacji między uczniami i nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły, zwracając uwagę, aby zawsze starać się rozwiązywać problemy w porozumieniu z wychowawcą, pedagogiem i psychologiem szkolnym.

            Zaapelował do uczniów o angażowania się w wolontariat, akcje charytatywne, projekty realizowane w szkole. Zachęcał, szczególnie uczniów klas ósmych, do podejmowania różnorodnych inicjatyw, samokształcenia, pokonywania trudności i samorozwoju poprzez udział u konkursach i olimpiadach kuratoryjnych.

            Podczas apelu został przedstawiony również nowy skład Samorządu Uczniowskiego, do którego wybory odbyły się 26 września 2022 roku. Jak zapewnił pan Robert Puchała będący opiekunem Samorządu Uczniowskiego – Samorząd ma wiele pomysłów na różne działania w szkole. Życzymy ciekawych inicjatyw i aktywnego wsparcia całej społeczności uczniowskiej.

            Zobacz więcej...

        • Ślubowanie Klas Pierwszych
          • Ślubowanie Klas Pierwszych

          • W czwartek 20 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach odbyło się uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Głównym celem uroczystości było włączenie uczniów klas pierwszych do grona społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

            Ten wyjątkowy dzień uświetnili swoją obecnością honorowi goście w osobach: Pana Dariusza Meresińskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, księdza Dziekana Tadeusza Cudzika - proboszcza parafii Daleszyce, Pana Macieja Mądzika – Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach, Pań Barbary Satro i Moniki Kosmali – wicedyrektorów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach, Pani Moniki Stachurskiej – przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Daleszycach oraz bardzo licznie przybyłych na tę uroczystość rodziców.

            Kontynuacją tej ważnej chwili było pasowanie na ucznia, którego dokonał Pan Dyrektor Maciej Mądzik. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, statuetki oraz słodkości.

            Na koniec Pan Dyrektor, Pan Burmistrz oraz ksiądz Proboszcz skierowali do pierwszaków, ich rodziców i wychowawców wiele mądrych i ciepłych słów, podkreślając tym samym podniosły i miły nastrój towarzyszący tej uroczystości.

            Wszystkim naszym kochanym Pierwszakom życzymy samych  sukcesów, wspaniałych przygód z nauką i radości ze zdobywanej wiedzy.

            Nasza szkoła niech będzie dla Was bezpiecznym miejscem, w którym będziecie chętnie przebywać i  z powodzeniem rozwijać swoje pasje i talenty.

            Joanna Ściegienny

            Aneta Gołuchowska

            Jowita Kiślak

            Wychowawczynie klas pierwszych ZSP Daleszyce

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • Otwarcie sali dydaktycznej w Remizie OSP Daleszyce
          • Otwarcie sali dydaktycznej w Remizie OSP Daleszyce

          • Uczniowie klas trzecich wzięli udział w uroczystym otwarciu sali dydaktycznej w Remizie OSP Daleszyce. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński, Komendant OSP – Szczepan Furmanek, prezes OSP Daleszyce – Norbert Wojciechowski, dyrektor ZSP Daleszyce - Maciej Mądzik, prezes miejsko gminnego zarządu OSP Daleszyce - Dominik Zarębski oraz komendant PSP - Mariusz Góra. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły  w tym wydarzeniu, były niezwykle zainteresowane przekazywanymi treściami. Obejrzały film edukacyjny, który wzbudził w nich wiele refleksji na temat tego jak szybko może rozprzestrzenić się ogień. Bardzo spodobał im się zawód strażaka. Niektóre dzieci, zachęcone obecnością także młodych druhów, myślą o tym, aby zasilić szeregi OSP Daleszyce.

            Agnieszka Zwierzyńska

            Anna Guz

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli
          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          • We wtorek 25 października br. uczniowie klas trzecich wraz z nauczycielami udali się na cmentarz, aby upamiętnić ważne postacie historyczne związane z naszą małą ojczyzną – Ziemią Daleszycką. W podniosłej atmosferze zadumy wyruszyli z ZSP Daleszyce na Cmentarz Parafialny. Główne punkty tego wydarzenia to :

            • Grób Śp. Marii Michalczyk ‘Wyrwicz’ - kierownik Wywiadu Wojskowego Armii Krajowej. Zasługi tej Pani w znacznym stopniu wpłynęły na działalność wojska w naszym rejonie – odszyfrowywała ona bowiem informacje przekazywane przez londyńskie radio, dotyczące zrzutów. Ponadto uczyła ona konspiracji.
            • Obelisk z płytami upamiętniającym zmarłych druhów z OSP Daleszyce i OSP Niestachów – widnieje na nim ważne hasło : „Bogu na chwałę, bliźnim na ratunek” – motto przyświecające strażakom.
            • Pomnik „W Hołdzie Mieszkańcom Ziemi Daleszyckiej – Uczestnikom Walk o Niepodległość Polski – Społeczeństwo” Upamiętnia on mieszkańców, którzy brali udział w walkach o niepodległość.
            • Pomnik w Hołdzie Uczestnikom Powstania styczniowego.

            Odwiedzenie tych miejsc przybliżyło uczniom sylwetki ważnych postaci historycznych naszej gminy, jak również pozwoliło na umocnienie w nich ważnych patriotycznych wartości.

            Agnieszka Zwierzyńska

            Anna Guz

            Danuta Michalczyk

            Aneta Oszczepalska

            Monika Stachurska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”
          • Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”

          • Krzewienie patriotyzmu i szacunku dla przeszłości to obowiązek każdej szkoły. Nasza placówka także stara się realizować to zadanie. W tym roku szkolnym możemy pochwalić się wieloma inicjatywami tego typu.

            Pierwsza z nich realizowana jest tak naprawdę od 2006 roku, kiedy społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach objęła opieką mogiłę powstańców styczniowych znajdującą się na cmentarzu parafialnym w Daleszycach.

            W dniu 28 października maluchy z klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Jowitą Kiślak również nawiedziły cmentarz, poznały historię pomników znajdujących się na nim. Dodatkowo na zajęciach lekcyjnych obejrzały film edukacyjny o tym ważnym święcie i wykonały prace plastyczne o tematyce Święta Zmarłych.

            Dnia 28 października czterech uczniów klasy ósmej c i jeden klasy siódmej a wzięli udział w turnieju pocztów sztandarowych. Dzięki niemu pogłębili swą wiedzę na temat musztry pocztów sztandarowych, okazali szacunek sztandarowi.

            Wierzymy, iż każdego roku młodzież będzie pamiętać o przeszłości.

             

            Małgorzata Kułaga

            naczyciel ZSP w Daleszycach

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
          • KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

          •  

            Regulamin konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

             

             

            1. Konkurs składa się z dwóch etapów.
            2. Konkurs odbywa się w formie pisemnej, w języku polskim.
            3. W skład krajów niemieckojęzycznych wchodzą: Niemcy, Austria, Szwajcaria i Lichtenstein. Konkurs dotyczy wiadomości na temat tych czterech krajów.
            4. Pierwszy etap konkursu odbędzie się dnia 22 listopada 2022 roku o godzinie 10.30. Drugi etap konkursu odbędzie się dnia 29 listopada 2022 roku o godzinie 10.30.
            5. Wyniki z obu etapów zostaną wywieszone na tablicy ogłoszeń w świetlicy szkolnej.
            6. Rozdanie nagród odbędzie się podczas apelu szkolnego.
            7. Każdy uczeń, który weźmie udział w konkursie otrzyma uwagę pozytywną w danym miesiącu. Uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w II etapie, otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka niemieckiego oraz nagrody i dyplomy, natomiast wszyscy uczniowie, którzy przejdą do II etapu cząstkową ocenę celującą z języka niemieckiego.
            8. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas 7-8.
            9. Zapisy na konkurs są przyjmowane do dnia 10 listopada br.

            Katarzyna Szczepaniak

            nauczyciel ZSP w Daleszycach

        • Relacja z wycieczki klasy 3 a, b, c
          • Relacja z wycieczki klasy 3 a, b, c

          • We środę 05 października 2022 r. uczniowie klas trzecich ZSP w Daleszycach udali się na wycieczkę przybliżającą im życie ich przodków. Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w którym dzieci mogły zapoznać się z urokliwymi miejscami zachowanymi w skansenie. Mogły także usiąść w szkolnych ławkach z czasów dla nich zamierzchłych oraz zapoznać się z ówczesną etykietą szkolną i kodeksem ucznia.

            Kolejne miejsce to ruiny zamku królewskiego w Chęcinach. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z 1306 roku.Był on wysokiej rangi ośrodkiem życia politycznego. Najbardziej znanym wydarzeniem jest zjazd z 26 maja 1331 roku. Zwiedzanie zamku umilił nam piękny krajobraz widoczny ze wzgórza zamkowego. Po wycieczce zmęczeni i pełni emocji wróciliśmy bezpiecznie do domu.

            Agnieszka Zwierzyńska

            Anna Guz

            Danuta Michalczyk

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz więcej...

        • Czas zacząć Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2022
          • Czas zacząć Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2022

          • Od 8 do 23 października 2022 r. w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek. To społeczna inicjatywa w ramach której europejskie państwa biorą udział w zadaniach związanych z kodowaniem. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich uczniów. Dzieci w formie zabaw i ciekawych wyzwań będą rozwijać twórcze myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów i będą się uczyć kodować. Code Week to wyścig po wiedzę i po nowe kompetencje cyfrowe, które obecnie należą do podstawowych umiejętności współczesnego człowieka. To także okazja by zacząć zabawę z grami logicznymi, zabawami w kodowanie i programowanie, a przy tym ciekawie i pożytecznie spędzać wolny czas. Zajęcia przeznaczone są dla klas I – III i IV - VIII. Podczas zajęć zostaną wykorzystane zasoby pracowni komputerowej oraz pomoce do nauki kodowania i programowania „Laboratoria Przyszłości”. 

             

            Temat przewodni organizowanych zajęć w klasach I - III to:

             „Kody, kratki i kolory – programowanie w ruchu”.

            Wyzwanie polega na zrealizowaniu wybranych aktywności przez poszczególne klasy:

            1. Warsztaty online "Koduj z nami", szkolenie z programu Pixbloksa.
            2. Co robią moi rodzice? - kodowanie na macie.
            3. Jesienne kodowanie.
            4. Coodweek'owa wycieczka po szkole.
            5. Szyfrujemy i świetnie sie przy tym bawimy.
            6. Wirtualne akwarium - programujemy w programie Screatch.
            7. W labiryncie - kodowanie w formie gry.
            8. Zabawy w programowanie na macie CodeWeek.
            9. Kodowanie na dywanie.
            10. Zakodowane gry sportowe.
               

            Temat przewodni organizowanych zajęć w klasach IV - VIII to:

            Myślę logicznie, tworzę, zapamiętuję... JA – KODUJĘ

            Realizacja aktywności przez poszczególne klasy:

            1. Kodowanie na każdym przedmiocie.
            2. Rozkoduj mnie - praca z kartami.
            3. Stworzenie zakodowanych kartek dla nauczycieli z okazji dnia nauczyciela (przez uczniów).
            4. Ukryte hasło w kodach QR rozwieszonych w różnych miejscach szkoły.
            5. Kodowanie w programach Pixbloks, Scratch i Python na informatyce.
            6. Kodowanie na planszówkach.
            7. Szkolenia online dla uczniów "Koduj z nami".
            8. Programowanie na różnych stronach online w szkole i w domu.
            9. Taneczna zakodowana przerwa na zielonym łączniku.
            10. Pomoc koleżeńska - starszy uczeń uczy kodowania młodszego.
            11. Rodzicu poznaj świat kodowania w które wkroczyło twoje dziecko" - prezentacja multimedialna podsumowująca inicjatywę umieszczona na stronie szkoły, na której uczniowie przedstawią jak rozkodować karty, jak poruszać się po planszy, jak zagrać na programie komputerowym, jak zatańczyć zakodowany taniec..

            Wszystkim uczestnikom Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2022  życzymy wspaniałej zabawy z programowaniem.

             

            Szkolenia online dla uczniów "Koduj z nami"

             

            Zachęcam do zapoznania się z bezpłatnymi kursami z kodowania na stronie: https://studio.code.org/courses

            Skorzystaj z webinarów przygotowanych w ramach #CodeWeek2021! pod adresem: 

            https://www.gov.pl/web/koduj/webinary-2021

            Poznaj kursy programowania w Scratch 

            https://www.gov.pl/web/koduj/scratch-junior-i-scrach-30-z-kmp-online

            Sprawdź gry i zabawy dla całej rodziny: 

            https://www.gov.pl/web/koduj/zabawy-w-programowanie-offline-dla-calej-rodziny

             

            Zachęcamy również uczniów do kodowania w domu:

             

            INFORMACJE DOTYCZĄCE KODOWANIA na stronie www.koduj.gov.pl

            BEZPŁATNE KURSY:

            CoderDojo to globalna sieć darmowych klubów programowania, prowadzonych przez wolontariuszy. Kluby te umożliwiają młodym ludziom w wieku 7-17 lat uczenie się nowych rzeczy na temat technologii cyfrowych, przy pomocy swoich kolegów i mentorów, którzy już przeszli kursy i i działają w społecznościach. 

            Code.org to organizacja non-profit, której celem jest poszerzenie dostępu do informatyki w szkołach oraz zwiększenie udziału kobiet i mniejszości w grupie adeptów programowania. Co roku organizacja zajmuje się przygotowaniem Godziny Kodowania. W ramach ćwiczeń na podstronie znajdziemy wiele ciekawych aplikacji do ćwiczenia umiejętności związanych z programowaniem.

            OSE IT Szkoła to platforma edukacyjna z dostępem do bezpłatnych materiałów i kursów e‑learningowych. Szkolenia z zakresu m.in. bezpiecznego korzystania z internetu, sztucznej inteligencji czy baz danych skierowane są zarówno do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i nauczycieli czy rodziców. W zakresie programowania znajdziecie tutaj 42 kursy przeznaczone dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Każdy znajdzie coś dla siebie, a OSE IT Szkoła pomoże w wejściu do magicznego świata programowania. 

            CodersCamp jest darmowym kursem budowy stron internetowych dla początkujących.

            Kodilla to platforma edukacyjna, na które znajdziemy kilka darmowych kursów dotyczących języków Java czy Python, a także tworzenia stron WWW, HTML i CSS.

            Learnphyton.org to interaktywny samouczek dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się programowania w języku Python.

            ProgramowanieJava.com Na tej stronie znajduje się pięć darmowych kursów, które pomogą nauczyć się języka Java. Szkolenia są skierowane dla osób początkujących – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

            Klubem Młodego Programisty  Kursy i webinary z podziałem na klasy 1-3 i 4-6.

             

            GRY I APLIKACJE ONLINE UCZĄCE PROGRAMOWANIA:

             

            Lightbot Code Hour      od 5 lat

            Dyktando graficzne         od 5–6 lat
            Kodu Game Lab              od 6 lat
            Pixilart                             od 6 lat

            Pixbloks                        od 7 lat
            App Inventor                   od 7-8 lat
            Blocky games                 od 7-8 lat
            Code Combat                 od 7-8 lat
            Code Monkey                 od 7-8 lat
            Frozen                            od 7-8 lat
            Minecraft                         od 7-8 lat
            Moana                             od 7-8 lat
            Stars Wars                      od 7-8 lat
            Tinkerkad                        od 7-8 lat
            Tynker                             od 7-8 lat
            Scratch                           od 8 lat

            CodeMoji                       od 10 lat
            Flex Froggy                   od 10 lat
            Grid Garden                  od 10 lat

            Mechaniczny ogrodnik     od 11 lat
            Robot Karel                      od 11 lat
            Wonder Woman               od 11 lat

             

            Szkolni koordynatorzy:

            Elżbieta Foruńska

            Agnieszka Baran

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

             

        • Bieg patriotyczny - Kryptonim „Szare Szeregi”
          • Bieg patriotyczny - Kryptonim „Szare Szeregi”

          • Dnia 25 września 2022 roku na Stadionie Leśnym w Kielcach odbył się II bieg patriotyczny pod hasłem „Kryptonim Szare Szeregi – Bieg Pamięci Młodych Bohaterów”. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli Lasy Kielce i Fundacja Wychowanie przez Sport. Honorowy patronat nad uroczystością objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, które podczas spotkania reprezentowała pani wiceminister sportu i turystyki - Anna Krupka.

            Celem projektu od początku jego istnienia stały się chęć upamiętnienia heroicznego poświęcenia harcerzy w czasie II wojny światowej oraz krzewienie aktywnego stylu życia.

            Harcerze pełnili służbę wolontariacką – pomagali sportowcom, wręczali medale przybyłym na metę, opiekowali się maluchami, podczas gdy ich rodzice brali udział w biegu. Umilali czas uczestnikom śpiewem i grą na gitarze. Na koniec wraz z innymi przy ognisku upiekli sobie kiełbaski i wysłuchali informacji o Szarych Szeregach. Mogli także zobaczyć sprzęt powstańczy, którym walczyli ich koledzy w czasie wojny i uszyć sobie opaski powstańcze. Było to możliwe dzięki historycznej grupie rekonstrukcyjnej – Szare Szeregi.

            Harcerze byli dumni z tego, że mogli wziąć udział w tym projekcie. „To piękna lekcja historii, nauka poprzez działanie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również dostaniemy taką szansę” – powiedziała jedna z harcerek.

            Małgorzata Kułaga

            Dh przewodnik 16 DH z Daleszyc

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • Z wizytą w Bullerbyn…
          • Z wizytą w Bullerbyn…

          • Projekt edukacyjny uczniów klasy 3 b realizowany w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

            Uczniowie naszej klasy realizowali projekt edukacyjny na podstawie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn".

            Zapoznali się z historią dzieci mieszkających w Szwecji, w małej wiosce Bullerbyn. Na podstawie opisów z książki uczniowie wykonali makiety domów, w których zamieszkiwali bohaterowie powieści.

            Trzecioklasiści wyśmienicie poradzili sobie z tym zadaniem. Oto wyniki ich pracy…

            Anna Guz

            Wychowawca klasy 3 b

            Zobacz więcej...

        • Relacja z wycieczki klasy 2 a, b, c
          • Relacja z wycieczki klasy 2 a, b, c

          • 06.10.2022 r. uczniowie klas drugich z wychowawcami: Elżbietą Fortuńską, Małgorzata Pietruch i Agnieszka Maciejewską byli na wycieczce w Tokarni i Chęcinach. Pogoda była wymarzona, prawdziwie piękna, słoneczna. Najpierw skierowaliśmy się do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Zwiedzanie skansenu zajęło nam ponad dwie godziny. 

            Później wyruszyliśmy do Chęcin, by zwiedzić ruiny zamku. A zamek to nie byle jaki, bo królewski. Wybudowano go w XIII wieku. Na pewno istniał już za czasów króla Władysława Łokietka, ale najnowsze badania wskazują, że najstarsze fragmenty zamku powstały z inicjatywy króla Polski Wacława II Czeskiego. Energii nam nie brakowało, wszyscy weszliśmy na szczyt wieży widokowej i podziwialiśmy panoramę Chęcin i okolic. Ale największe emocje towarzyszyły nam w sali tortur. Nie zabrakło nam również czasu na zakup drobnych pamiątek. Złota jesień w malowniczych krajobrazach widzianych ze wzgórza zamkowego, pozostanie w naszych wspomnieniach na długo.

            Małgorzata Pietruch

            kierownik wycieczki, wychowawca klasy 2b

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Tradycyjnie 29.09.2022 r. rozpoczęliśmy akcję „Czytające szkoły” w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Obchodziliśmy wtedy „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Wszystkich obecnych przywitał nasz Pan Dyrektor Maciej Mądzik. Na początku przeprowadził rozmowę z dziećmi na temat korzyści płynących z czytania książek. Towarzyszyła nam wtedy również Pani Wicedyrektor Teresa Rzepecka. „Czytającym Gościem” w tym dniu była Pani Wicedyrektor Barbara Satro, której jesteśmy wdzięczni za przeczytanie uczniom z klas I – III „Bajki o dzielnym zającu” z książki „Zajęcza chatka”.

            Organizatorki spotkania Barbara Sójka, Małgorzata Pietruch i Agnieszka Maciejewska dziękują Dyrekcji szkoły, Wychowawczyniom klas I – III oraz Uczniom za wszelką pomoc podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

            Barbara Sójka

            Małgorzata Pietruch

            Agnieszka Maciejewska

            nauczyciele ZSP w Daleszycach

            Zobacz i przeczytaj więcej...

        • Uczniowie klasy 4a w akcji #sadziMY
          • Uczniowie klasy 4a w akcji #sadziMY

          • 29 września br. w ramach współpracy z Nadleśnictwem Daleszyce, uczniowie klasy 4a uczestniczyli w czwartej edycji akcji #sadziMY. To wielkie narodowe sadzenie drzew, które przygotowują leśnicy. Od początku opiekę na przedsięwzięciem miała para prezydencka, która nie tylko patronuje od pierwszej edycji, ale także sama, własnym przykładem, zachęca do działania. Uczniowie wraz z wychowawcą i opiekunami wybrali się do szkółki leśnej w Kaczynie. Następnie wszyscy przeszli do zajęć praktycznych, gdzie szybko i sprawnie posadzili kilkaset sadzonek sosny. Po zakończonej pracy przyszła pora na ognisko i pieczenie kiełbasek. Podsumowując były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci, a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. 

            Robert Puchała

            nauczyciel ZSP Daleszyce

            Zobacz i przeczytaj więcej...