• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

• Realizacja „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”:

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych

w Szkole Podstawowej w Daleszycach w roku szkolnym 2022/23

W 2022r. biblioteka otrzymała wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” na zakup książek oraz wyposażenia do biblioteki szkolnej.

Biblioteka  otrzymała 15 000zł, z czego:

• 12 000 zł wynosiło wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa
          • 3 000 zł to wkład własny organu prowadzącego szkołę.

Otrzymane środki zostały rozdysponowane:

• 7 500 zł przeznaczono na zakup książek do biblioteki szkolnej. Za tą sumę zakupione zostało 294 książek. Są to lektury dla klas 1-8
          • 7 500 zł przeznaczono na zakup elementów wyposażenia do biblioteki: zestaw komputerowy z oprogramowaniem, aktualizacja programu bibliotecznego, 7 regałów na książki, szafa aktowo-ubraniowa.

W związku z otrzymanym wsparciem w naszej szkole zostało zrealizowanych szereg działań:

1. Zakupiono książki na potrzeby biblioteki w oparciu o konsultacje z uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Daleszycach.
          2. Zorganizowano w ciągu 1 semestru bieżącego roku szkolnego wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
          • „Biblioteczne nowości” – wystawa zakupionych książek. Zachęcanie uczniów do zapoznania się z nimi. Wykonanie ilustracji do wybranej książki. Wystawa prac dzieci. (J.Rusak) – 27,09-28,10,2022
          • Ziemia - nasz dom - zapoznanie z książkami popularnonaukowymi o tematyce ekologicznej oraz przyrodniczej. (J.Rusak) – 12-21,10,2022
          • Zdrowe życie – ciekawe życie – mini-wystawa książek poświęconych tematyce zdrowia. Czytanie wybranych fragmentów. (J.Rusak) – 28,10-25,11,2022
          • Głośne czytanie przez uczniów książek o zwierzętach oraz wykonywanie do nich ilustracji w trakcie organizacji „Dnia Ustawy o Ochronie Zwierząt” (B.Sójka, M.Pietruch, A.Maciejewska, E.Fortuńska) – 25,10,2022.
          1. Kontynuowano akcję „Czytające szkoły” w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”:
          • Głośne czytanie książek – akcja „Czytające szkoły” w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Obchody  „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”. (B.Sójka, M.Pietruch, A.Maciejewska) – 29,09,2022.
          • Organizacja „Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek” w ramach programu „Czytające szkoły” (B.Sójka) – 05,11,2022.
          • „Dobro zawsze zwycięża” konkurs plastyczny - w ramach programu „Czytające szkoły” przeprowadzony został konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III z okazji „5 listopada  - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” (B.Sójka) – 05,11,2022.
          • „Świąteczne czytanie” - w ramach programu „Czytające szkoły” (B.Sójka) – 13,12,2022.
          1. W klasach 1-3 są prowadzone tzw. ”Kąciki czytelnicze”.
          2. Biblioteka przeprowadza całoroczny konkurs czytelniczy – międzyklasowy oraz indywidualny.
          3. Tematyka wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży została uwzględniona podczas zorganizowanego przez szkołę spotkania z rodzicami (wychowawcy klas).
          4. Zrealizowano projekty edukacyjne w każdym oddziale w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej (wychowawcy klas).
          5. Została dostosowana organizacja pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
          6. Zostały uwzględnione potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek. Z myślą o nich zakupione zostały książki o odpowiedniej tematyce, zawierające teksty pisane dużym drukiem.
          7. Przygotowano gazetki ścienne rozwijające zainteresowania czytelnicze poprzez promowanie wartościowych książek lub interesujących autorów.

Wszystkie zakupione książki zostały wpisane do księgozbioru biblioteki i są udostępniane czytelnikom.

mgr Jolanta Rusak

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 na lata 2021 - 2025"