Szkoła Pozytywnych Myśli
W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła uczestniczy
w projekcie Szkoła Pozytywnych Myśli.
Moduł: TRUDNE EMOCJEBudowanie poczucia własnej wartości:
JAK FUNKCJONOWAĆ W DOBIE EPIDEMII ?????
PREZENTACJE ZWIĄZANE Z KORONOWIRUSEM:
Bajka o kwarantannie i wirusie
O tym jak dzieci mogą walczyć z COVID-19
Wirus Covid-19 prezentacja dla dzieci
PODSUMOWANIE PROJEKTU:
Trudne emocje - prezentacja dla rodzicow
Trudne emocje - prezentacja dla uczniow
Działania skierowane do nauczycieli i innych pracowników placówki
Zapoznanie kadry pedagogicznej z założeniami i celem projektu SPM i realizowanego przez szkołę modułu: Trudne emotikony.
Szkolenie nauczycieli w dniu 04.03.2020 r. pt. „Szkoła Pozytywnych myśli. Projekt działań w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Moduł „Trudne emotikony”, podczas którego przekazano wiedzę zdobytą na warsztatach prowadzonych przez Ścdn w Kielcach - A. Baran
EfektyUsystematyzowanie wiadomości na temat rodzajów i symptomów emocji,ich znaczenia w życiu każdego człowieka oraz sposobów radzenia
sobie z nimi. Uświadomienie roli dorosłych we wspieraniu dzieci w rozpoznawaniu i przeżywaniu emocji.Działania skierowane do uczniów
Przygotowanie prezentacji dla uczniów i za pośrednictwem wychowawców , w ramach zdalnych godzin wychowawczych , zapoznanie uczniów z tematyką emocji.
Godziny wychowawcze poświęcone radzeniu sobie z emocjami w czasie pandemii.
Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły danych kontaktowych do osób i instytucji oferujących wsparcie w sytuacjach trudnych związanych z pandemią korona wirusa oraz prezentacji dla uczniów „Co zrobić, by dzień był lepszy?”
Monitorowanie stanu emocjonalnego uczniów przez nauczycieli, wychowawców, , dyrekcję, pedagoga.
Podejmowanie działań stosownie do potrzeb (wymiana informacji pomiędzy nauczycielami w celu dostosowywania wymagań dziecku , organizowanie pomocy koleżeńskiej, informowanie osób zainteresowanych o możliwościach otrzymania wsparcia, organizowanie wsparcia poprzez rozmowę z rodzicem czy z uczniem, kierowanie osoby do instytucji pomocowej, itp.)
Efekty
Uczniowie mają większą świadomość swoich przeżyć. Wiedzą że mają prawo przeżywać różne emocje, potrafią je rozpoznać i dowiadują się w jaki sposób sobie z nimi radzić by nie krzywdzić siebie i innych.
TEMATYKA GODZIN WYCHOWAWCZYCH:
● Radzimy sobie w kwarantannie domowej, jesteśmy osobno ale razem.
● Jak radzę sobie ze swoimi emocjami?
● Szkoła Pozytywnych Myśli w dobie koronawirusa oraz zdalnego nauczania.
● Jak wydobywa się emocje?Działania skierowane do rodziców
- Przekazanie rodzicom za pośrednictwem e-dziennika informacji na temat prowadzenia rozmów z dziećmi o zagrożeniach związanych z pandemią i sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami w tym czasie.
- Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły danych kontaktowych do osób i instytucji oferujących wsparcie w sytuacjach trudnych związanych z pandemią korona wirusa
- Podejmowanie działań stosownie do potrzeb (wymiana informacji pomiędzy rodzicami i nauczycielami w celu właściwego wsparcia ucznia, informowanie osób zainteresowanych o możliwościach otrzymania pomocy, organizowanie wsparcia poprzez rozmowę z rodzicem czy z uczniem, kierowanie osoby do instytucji pomocowej)
- Przygotowanie prezentacji dla rodziców i za pośrednictwem wychowawców zapoznanie ich z tematyką emocji.
Efekty:
Rodzic ma wiedzę na temat tego jaką rolę odgrywa we wspieraniu dziecka w rozpoznawaniu i przeżywaniu emocji, wie jak pomóc dziecku w trudnym momencie.
NAJWAŻNIEJSZY PRZEKAZ TYCH DZIAŁAŃ:
Usystematyzowanie wiadomości na temat rodzajów i symptomów emocji, ich znaczenia w życiu każdego człowieka oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Uświadomienie roli dorosłych we wspieraniu dzieci w rozpoznawaniu i przeżywaniu emocji.
Koordynatorzy programu w placówce:
Agnieszka Baran i Agnieszka Janaszek