• Zasady obrotu używanymi podręcznikami szkolnymi

w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Daleszycach

Zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, art. 22b szkoła podejmuje działania organizacyjne umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

1. Na początku każdego roku szkolnego, na pierwszym spotkaniu z uczniami oraz na pierwszej godzinie wychowawczej, wychowawcy zapoznają uczniów z zasadami obrotu używanymi podręcznikami. Działanie to dokumentują zapisem w dzienniku lekcyjnym.
          2. Równolegle z wychowawcami, informacji odnośnie obrotu, udziela także pedagog szkolny (wrzesień oraz czerwiec).
          3. Informacje w sprawie obrotu podręcznikami znajdują się na stronie internetowej szkoły, w gabinecie pedagoga szkolnego, w bibliotece szkolnej oraz na uczniowskiej tablicy ogłoszeń.
          4. Uczniowie zainteresowani sprzedażą, sporządzają listę podręczników, która zawiera ich tytuł, imię i nazwisko autora oraz cenę. Wpisują na nią również swoje dane, typu: imię, nazwisko, klasa, numer telefonu. Listy przekazują do opiekuna biblioteki szkolnej, który następnie udostępnia je uczniom zainteresowanym kupnem podręczników.
          5. Uczniowie wykazujący chęć nabycia podręczników zgłaszają się po informację do opiekuna biblioteki szkolnej.
          6. Opiekun biblioteki szkolnej kontaktuje ze sobą sprzedającego i kupującego, umożliwiając im dokonanie zakupu/sprzedaży podręczników w bibliotece szkolnej.
          7. W razie nieobecności opiekuna biblioteki szkolnej, pośrednictwem obrotu podręcznikami zajmuje się pedagog szkolny.
          8. Działania umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły znajdują odzwierciedlenie w planach pracy, dziennikach i sprawozdaniach pedagoga szkolnego oraz opiekuna biblioteki szkolnej.

Opracowały:

Katarzyna Szczepaniak – opiekun biblioteki szkolnej