Program dla szkół
INFORMACJA O PROGRAMIE
Program dla szkół ma na celu skuteczne promowanie wśród uczniów dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne.
W programie uczestniczą uczniowie klas I – V szkół podstawowych a nad realizacją programu czuwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odział Kielce.
Zakres
W ramach programu dzieci:
- otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne
- biorą udział w działaniach edukacyjnych mających na celu zgłębianie wiedzy dotyczącej rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.
Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści płynące ze stosowania diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.
Szkoły podstawowe uczestniczące w Programie dla szkół zobowiązane są zrealizować co najmniej dwa działania edukacyjne w semestrze zgodnie z zakresem i katalogiem określonym przez Ministra Edukacji I Nauki.
RODZAJE DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH O CHARAKTERZE EDUKACYJNYM
w roku szkolnym 2024/2025"Temat odżywiania na godzinie wychowawczej"
Dnia 24.10.2024 r. na godzinie wychowawczej w klasie 7c poruszaliśmy temat: "Globalny problem marnowania żywności - jak mogę mu przeciwdziałać?". Uczniowie obejrzeli krótki film w ramch projektu "AnnualFoodAgenda"(dostępnny na: https://www.youtube.com/watch?v=5uGu_ZHEtLw).
Celem projkektu AnnualFoodAgenda, jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji w sektorze rolno-spożywczym oraz problemu marnowania żywności wśród społeczeństwa. Projekt jest realizowany w 4 krajach UE – w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Hiszpanii.Kolejny film podsumowujący zajęcia dostępny na stronie internetowej: https://www.youtube.com/watch?v=wNcIFTQmvuk
„Śniadanie Daje Moc”
W listopadzie klasy 1-3 przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”, która promuje zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne jest zjedzenie pełnowartościowego śniadania każdego dnia. Zorganizowaliśmy zatem wspólne przygotowanie zdrowych posiłków w klasach. Wszystko odbywało się w atmosferze wspólnej zabawy i nauki.
RODZAJE DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH O CHARAKTERZE EDUKACYJNYM
w roku szkolnym 2023/2024Świetlica szkolna to miejsce gdzie dostarczane są produkty roślinne i mleczne z „Programu dla szkół”. W ramach realizacji przedsięwzięcia, na zajęciach świetlicowych podejmowano tematykę związaną z prawidłowym odżywianiem, znaczeniem ruchu i aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. Przygotowywano dla uczniów: gazetki ścienne, prezentacje multimedialne przedstawiające np. aktualną piramidę zdrowego żywienia, przykładowe i prawidłowo skonstruowane jadłospisy, organizowano pogadanki o wspomnianej tematyce. Ponadto uczniowie tworzyli broszurki tematyczne promujące spożywanie warzyw i owoców, mleka i przetworów mlecznych, konieczność zachowania higieny przygotowywania i spożywania posiłków, aktywnie spędzali czas przed i po zajęciach szkolnych. Uczestnicy zajęć świetlicowych uczyli się jak nie marnować żywności.
Na zajęciach szkolnych:
. w klasach 1-3 uczniowie wspólnie spożywali śniadania, wzbogacając je o otrzymane warzywa i owoce oraz mleko i przetwory mleczne, przygotowywali wystawy koszy z darami jesieni
-
w klasach trzecich uczniowie zakładali hodowlę fasoli na parapecie klasowym
-
w klasie 4 na przyrodzie uczniowie poruszali zagadnienia zdrowego odżywiania
-
w klasach 5 nauczyciele biologii oraz techniki wyjaśniali uczniom, iż ogromną rolę w życiu każdego organizmu, w tym człowieka, pełnią sole mineralne i związki chemiczne z grupy witamin oraz cukrów, tłuszczy i białek. Zwracali uwagę, że owoce i warzywa są bogate w wymienione substancje oraz, że nie należy marnować żywności, której wyprodukowanie jest bardzo kosztowne i pracochłonne.
Nauczyciele propagowali wśród uczniów zasady komponowania „zdrowej śniadaniówki”, zwracali uwagę na skład II śniadania przygotowanego przez rodziców, umożliwiali spożywanie otrzymanego w ramach „Programu dla szkół” komponentu warzywno-owocowego i mlecznego.
W drugim półroczu roku szkolnego 2023/2024 odbyła się prelekcja Pani dr Anny Zwierzyńskiej -Furmanek, o zdrowym stylu życia.
Beata Łatasiewicz