W roku 2020 Szkoła Podstawowa im. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” obchodzi 200-lecie istnienia. Z tej okazji Panie Wicedyrektor Monika Kosmala i Teresa Rzepecka postanowiły stworzyć projekt edukacyjny, który pozwoliłby uczniom i nauczycielom uczcić to wydarzenie w tych trudnych warunkach jakim jest zdalne nauczanie.
Zadaniem projektu było stworzenie działania, w które zaangażowaliby się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Jednym z celów było zwiększenie integracji społeczności szkolnej oraz poznanie historii szkoły i jej Patrona.
Działania, jakie miały przeprowadzić poszczególne roczniki oraz wyniki konkursów:
- Klasy I- praca plastyczna pod tytułem „Kocham moją szkołę”.
- Klasy II –praca plastyczna pod tytułem „Barabasz patron mojej szkoły”.
- Klasy III –zdjęcia o tematyce „Uczeń dawniej a dziś” –pierwsze zdjęcie czarno-białe - ubiór ucznia stylizowany na lata 50-70–te XX wieku i drugie zdjęcie – kolorowe - uczeń w obecnych czasach. Można opierać się na zdjęciach rodziców lub dziadków z ich czasów szkolnych.
- Klasy IV i V –plakat pod tytułem „Szkoła Podstawowa w Daleszycach kiedyś a dziś”.
- Klasy VI – przeprowadzenie wywiadu z najbliższymi na temat „Wspomnienie o szkole” i zapisanie go w formie tekstu lub nagrania.
- Klasy VII –napisanie opowiadania pod tytułem „Jeden dzień z życia szkoły” lub wiersza nawiązującego do hasła „Łączy nas patriotyzm jutra”.
- Klasy VIII – napisanie rozprawki na temat „Czy partyzant może być patronem współczesnej szkoły” lub felietonu pod tytułem „Moje wspomnienie o szkole i jej patronie”, lub wiersza „Ja – partyzantem”.
Wyniki konkursów:
Klasy I: I miejsce - Alicja Majkowska 1c,
II miejsce - Dawid Wójcik 1a,
III miejsce - Hania Kumor 1a
Klasy II: I miejsce – Lena Pacyna 2c ,
II miejsce – Antonina Wrzesień 2b,
III miejsce – Bartosz Kmiecik 2c
Klasy III: I miejsce – Antoni Krzywicki 3a, Maja Zwierzchowska 3a
Klasy IV-V: I miejsce – Filip Jaworski i Antek Wareliś 4a,
II miejsce - Nela Baćkowska Julia Szczepaniak 4a, Dario Szlufik 4b,
III miejsce – Filip Hernik i Kamil Ostrowski 4c, Małgorzata Spółczyńska 4a,
wyróżnienie - Julia Grzesik Oliwia Sierpińska 4b
Klasy VI: I miejsce –Jakub Pietrowski 6c,
wyróżnienie - Marysia Zychowicz 6a, Ola Oszczepalska 6b, Błażej Meresiński 6d, Ola Baltyn 6b,
Marysia Wojciechowska 6d
Klasy VII: I miejsce – Dominika Tuśnio 7c, Julia Staniek 7b,
wyróżnienie – Michalina Zwierzyńska 7b, Wiktor Krzemiński 7a
Klasy VIII: I miejsce – Oskar Sobieraj 8b ,
wyróżnienie - Gloria Kozub 8b, Karolina Kosakiewicz 8b, Zofia Kotyniewicz 8a
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie. Wasze prace były wspaniałe a komisje miały naprawdę duży problem z wytypowaniem tych najlepszych. Mam nadzieję, że w przyszłości również weźmiecie udział w kolejnych projektach z takim zaangażowaniem i zapałem. Wspaniale było obserwować Wasze działania i to, z jaką chęcią szukaliście informacji o Naszej Szkole. Wszyscy skorzystaliście biorąc udział w tym projekcie. Poznaliście historię szkoły, jej patrona, część z Was nauczyła się pracować w grupie, oceniać prace kolegów i wybierać te najlepsze. Ta wiedza na pewno przyda się Wam w przyszłości. Na najlepszych uczniów czekają jeszcze dyplomy i nagrody, które będą mogli odebrać po powrocie do szkoły. Brawo!
Dziękuję również wszystkim nauczycielom, którzy pomagali przy projekcie dzieląc się własną wiedzą, poświęcając swój czas i chęci. Dzięki projektowi lepiej się poznaliśmy i zintegrowaliśmy. Nauczyliśmy się pracować jako drużyna. Szczególnie dziękuję wychowawcom, polonistom, plastykom i nauczycielom zasiadającym w komisjach konkursowych. To Wy musieliście to wszystko „dopiąć na ostatni guzik”. Nauczyciele, którzy zasiadali w komisji konkursowej w klasach I-V: Aneta Oszczepalska, Iwona Niechciał, Agnieszka Janaszek, Joanna Pala, Agnieszka Michalecka. Nauczyciele, którzy zasiadali w komisji konkursowej w klasach VI-VIII: Małgorzata Kułaga, Marzena Cedro, Agnieszka Golmento, Agnieszka Michalecka. Pozostali nauczyciele, którzy byli zaangażowani w projekt to: Arabasz Sylwia, Baćkowska Magdalena, Banaszek Beata, Baran Agnieszka, Bieniasz Anna, Chrapkiewicz Anna, Fijałkowska Sylwia, Fortuńska Elżbieta, Gołuchowska Aneta, Górska Halina, Guz Anna, Janic Agnieszka, Kiślak Jowita, Kłosowicz Bernadetta, Kosmala Monika, Lucińska Małgorzata, Maciejewska Agnieszka, Michalczyk Danuta, Otawska Lucyna, Puchała Robert, Romanowski Waldemar, Różalska Martyna, Rzepecka Teresa, Satro Barbara, Ściegienny Joanna, Stachurska Monika, Stępień Ewa, Strach Lucyna, Szczepaniak Katarzyna, Wójcik Konrad, Zwierzyńska Agnieszka i inni.
Agnieszka Michalecka - koordynator projektu