Literatura od lat 8
Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, społecznym, kulturalnym i moralnym. Dlatego Fundacja Cała Polska czyta dzieciom stworzyła Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, w podziale na kategorie wiekowe.
Książki wybierane są ze szczególną starannością, według ściśle określonych kryteriów, które z jednej strony służą podnoszeniu ogólnego poziomu kultury i wiedzy, a z drugiej – ochronie i wspieraniu zdrowia emocjonalnego dziecka.
Gorąco polecam literaturę dla dzieci i młodzieży:
1. „Pamiętnik grzecznego psa” - Autor: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Narratorem książki jest młodziutki Alaskan malamut o imieniu Winter, który z prestiżowej hodowli trafia wprost do niezwykłej rodzinki. (…) Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim. Powywracane stoły i krzesełka, pogryzione obuwie, pęknięte półki, stłuczona zastawa stołowa, rowerzysta w kanale, ubłocone toalety sąsiadek, zdemolowany plan filmowy to cena, jaką trzeba zapłacić, realizując tę filozofię w codziennej praktyce. Nikt i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia. Nie sprosta mu nawet zawodowy treser. Winter to indywidualista.
Książka otrzymała III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren
2. Baltic. Pies, który płynął na krze – Autor: Barbara Gawryluk
Poznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o jego losach. To również opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem.
3. Chłopcy z zielonych stawów – Autor: Jan Izydor Korzeniowski
Ta prawdziwa opowieść o serdecznej przyjaźni chłopców odrywa od klawiatury i ekranu monitora i przenosi nas w czasy przedwojenne, do wadowickiej wsi Podstawie. Tu rozciągają się szerokie wody stawów, pełne życia, bogatej roślinności, gdzie kłębi się ruchliwa moczarka kanadyjska i widać stojące w nich, pulsujące białością wełniane chmury, jakby świat obrócił się do góry nogami. Niedaleko, za torami będącymi zarazem granicą, od której ciągnęły się zabudowania wsi Podstawie, mieszkał chłopiec nazywany Pigusiem. Był półsierotą i podwójnym kaleką. Zamykany w małej izbie w zimowe dni, siedząc przy zamarzniętym oknie patrzył na wrogi dla niego świat i marzył.
Opis od wydawcy
4. Gwiazda z pierwszego piętra – Autor: Barbara Kosmowska
Helena straciła siostrę, Mikołaja opuścił ojciec. Oboje nie mieli wpływu na to, że ich życie zmieni się nie do poznania i nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Dwójkę sąsiadów połączy niewinne nieporozumienie, dające początek przedziwnej przyjaźni, ale czy ta więź przetrwa czyhające na nią problemy? Czy słońce i księżyc mogą świecić jednocześnie na tym samym niebie? I czy zawsze warto marzyć i mieć nadzieję… do końca?
Książka otrzymała II nagrodę w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – w kategorii wiekowej 6-10 lat.
5. „8 + 2 i ciężarówka” - Autor: Anne-Cath. Vestly
W sympatycznej rodzinie panuje nieustanny rozgardiasz. Trudno się dziwić, skoro w jednym pokoju mieszka i bawi się ośmioro dzieci: Maren, Marcin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i Morciszek. Jeśli do tej gromadki dodamy jeszcze rodziców oraz… ciężarówkę, to poznamy głównych bohaterów książki. Możecie się z niej dowiedzieć jak przerobić mieszkanie na statek, zjednać sobie uciążliwą sąsiadkę, pomóc babci, która przepuściła pieniądze i nie ma za co wrócić do domu, a także jak sobie radzić, gdy wszystko nie układa się tak, jakby się chciało. Nawet jeśli w życiu wesołej rodzinki następują jakieś nagłe zwroty i zmiany, stara, wysłużona ciężarówka, wie jedno –„ludzie pozostaną ci sami i chyba wszystko będzie dobrze”.
6. Łopianowe pole – Autor: Katarzyna Ryrych
Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot?
Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY
7. Tata w sieci Autor: Philippe de Kemmeter
Prawdziwe życie to życie w realu, nie w sieci
Wiele czasu spędzamy w naszych komputerach i komórkach, nie zastanawiając się nawet, że części naszych znajomych z sieci nie widzieliśmy nawet na oczy. Zupełnie jak tata pingwin z Antarktydy, który miał 532 przyjaciół na Icebooku… Godzinami rozmawiał z nimi w sieci, a poza tym przeglądał w laptopie wiadomości, sprawdzał pogodę. Był jakby nieobecny. Na nieszczęście – a może na szczęście? – pewnego dnia stracił zasięg… I mógł się przekonać, kto jest jego prawdziwym przyjacielem. I komu jest naprawdę bliski. Ta książka dla najmłodszych daje do myślenia również dorosłym.
Dorota Koman
Małgorzata Pietruch
Lider kampanii czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” w ZSP w Daleszycach