• Poczet Sztandarowy

• Poczet Sztandarowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Daleszycach

Poczet Sztandarowy to inaczej asysta sztandaru danej organizacji czy instytucji podczas różnego rodzaju ceremonii. Najczęściej składa się z trzech osób: chorążego (sztandarowego - niosącego sztandar) i asysty pocztu (2 osoby).

Kadencja pocztu sztandarowego trwa jeden rok – począwszy od przekazania w dniu uroczystego zakończenia roku). Jego insygniami są biało – czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze oraz białe rękawiczki.

Poczet sztandarowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego godnie reprezentuje placówkę na uroczystościach szkolnych, środowiskowych czy wojewódzkich. Należy do nich zaliczyć między innymi rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, ślubowanie klas pierwszych, uroczystości patriotyczne (rocznice wymarszu wojsk partyzanckich na pomoc walczącej Warszawie, odzyskania przez Polskę niepodległości, pożegnanie absolwentów szkoły, święta kościelne (odpust parafialny, Rezurekcja), święta odbywające się w szkołach z terenu gminy. Bierze on również udział w Turnieju Pocztów Sztandarowych odbywających się corocznie w Kielcach. Od trzech lat członkowie pocztu sztandarowego, najpierw w kategorii gimnazjów, a potem szkół podstawowych, zajmowali czołowe miejsca – najpierw trzecie, potem drugie, w zeszłym roku szkolnym – pierwsze.